VUB viert hechte band met Mechelen tijdens Maanrock

Pop-upcafé en expo over 105 jaar Mechelse vrijzinnigheid en studentikoziteit

De Vrije Universiteit Brussel (VUB) zet tijdens Maanrock haar hechte band met Mechelen in de kijker. Duizenden Mechelaars studeren of werken vandaag aan de Brusselse universiteit. Tijdens het festivalweekend kunnen bezoekers in VC De Schakel terecht voor een VUB-pop-upcafé en een tentoonstelling over de rijke geschiedenis van de Vrijzinnige Studentenkring Mechelen (VSKM), die dit academiejaar haar 105-jarig bestaan viert.

105 jaar VSKM

Al sinds 1922 brengt de Vrijzinnige Studentenkring Mechelen generaties Mechelse studenten samen die aan de VUB studeren of studeerden. Vriendschap, engagement, tradities en vrijzinnigheid vormen al meer dan een eeuw de rode draad.

Naar aanleiding van het jubileum organiseert de VSKM een tentoonstelling over de geschiedenis van de kring. Bezoekers ontdekken er aan de hand van historische foto's, studentencodices, linten, petten, archiefstukken en andere authentieke voorwerpen hoe het studentenleven doorheen de jaren evolueerde en welke rol de VSKM speelde in het Mechelse en Brusselse studentenleven.

De tentoonstelling wordt op zaterdag 29 augustus om 17 uur plechtig geopend door VUB-rector Jan Danckaert en vice-rector Pieter Ballon.

“De band tussen Mechelen en de VUB is er een van lange adem. De VSKM is daar een bijzonder mooie illustratie van: al meer dan honderd jaar brengt de vereniging studenten samen rond vriendschap, engagement en vrijzinnigheid. Het is waardevol dat die geschiedenis nu ook voor een breder publiek zichtbaar wordt,” aldus VUB-rector Jan Danckaert.

VUB-pop-upcafé

Tijdens Maanrock opent de VUB opnieuw een pop-upcafé in VC De Schakel, op een steenworp van de Grote Markt. Studenten, alumni, medewerkers, festivalgangers en andere geïnteresseerden kunnen er kennismaken met de universiteit en haar Mechelse gemeenschap.

Ook leden van de VSKM en de Oudstudentenbond Mechelen (OSB) zijn aanwezig. Zo vormt het pop-upcafé een ontmoetingsplek voor verschillende generaties Mechelaars met een band met de VUB.


Praktisch

VUB-pop-upcafé

  • Zaterdag 29 en zondag 30 augustus 2026

Telkens van 14 tot 21 uur

VC De Schakel, Grote Markt, Mechelen

Expo ‘VSKM: 105 jaar Mechelse vrijzinnigheid en studentikoziteit aan de VUB’

  • 29 augustus t.e.m. 26 september 2026

VC De Schakel, Mechelen

De expo is vrij toegankelijk.

Officiële opening

  • Zaterdag 29 augustus om 17 uur

Met VUB-rector Jan Danckaert en vice-rector Pieter Ballon.

Tineke Sonck

Tineke Sonck

Woordvoerder

 

 

Delen

Meest recente verhalen

Website preview
Een huis wordt samen met zijn bewoners oud
VUB-UHasselt-onderzoeker Sander Lambrix: “Welzijn is vervlochten in de manier waarop personen en woonomgevingen samen ouder worden”
press.vub.ac.be
Website preview
VUB brengt tien universiteiten samen voor internationaal onderzoek naar recht en voedselsystemen
Oprichting internationale onderzoeksgroep: van voedselzekerheid en klimaatverandering tot technologische innovatie
press.vub.ac.be
Website preview
Klimaatverandering verdubbelde het aantal hittedoden in België tijdens de hittegolf van juni 2026
Nieuwe studie koppelt 665 sterfgevallen rechtstreeks aan door de mens veroorzaakte opwarming tijdens de dodelijkste hittegolf ooit gemeten in België
press.vub.ac.be

Persberichten in je mailbox

Door op "Inschrijven" te klikken, bevestig ik dat ik het Privacybeleid gelezen heb en ermee akkoord ga.

Over Press - Vrije Universiteit Brussel

De Vrije Universiteit Brussel is een internationaal georiënteerde universiteit in Brussel, het hart van Europa. Door het afleveren van hoogstaand onderzoek en onderwijs op maat, wil de VUB een actieve en geëngageerde bijdrage leveren tot een betere maatschappij.

De Wereld Heeft Je Nodig

De Vrije Universiteit Brussel neemt haar wetenschappelijke en maatschappelijke verantwoordelijkheid met liefde en daadkracht op. De VUB lanceerde daarom het platform ’De Wereld Heeft Je Nodig’.  Hier worden rond zes P’s ideeën, acties en projecten samengebracht, opgestart en uitgebouwd. De eerste P staat voor People, want daar draait alles om: mensen gelijke kansen geven, welvaart, welzijn, respect. Peace staat voor het bestrijden van klein en groot onrecht in de wereld. Prosperity gaat armoede en ongelijkheid te lijf. Planet staat voor acties rond biodiversiteit, klimaat, luchtkwaliteit, dierenrechten ... Met Partnership zoekt de VUB samenwerkingen om de wereld een betere plaats te maken. De zesde en laatste P is van Poincaré, de Franse filosoof Henri Poincaré aan wie de VUB haar leuze ontleent, dat het denken zich aan niets mag onderwerpen, behalve aan de feiten zelf. De VUB is een 'urban engaged university’, sterk verankerd in Brussel en Europa en werkend volgens de principes vrij onderzoek. www.vub.be/dewereldheeftjenodig

Neem contact op met

Pleinlaan 2 1050 Brussel

0473 96 73 51

tineke.sonck@vub.be

www.vub.be