VUB-VIB-onderzoeker Arne Janssens genomineerd voor Eos Pipet 2025

Ontdekking van een eiwit met potentieel voor nieuwe vaccins tegen antibioticaresistente bacteriën

Bio-ingenieur Arne Janssens is genomineerd voor de Eos Pipet 2025, de jaarlijkse bekroning voor beloftevolle jonge wetenschappers met een opvallende wetenschappelijke bijdrage. Janssens wordt genomineerd voor zijn vernieuwend doctoraatsonderzoek naar de structurele biologie van antibioticaresistente bacteriën en zijn ontdekking van een eiwit met potentieel als sleutel tot nieuwe vaccins.

In een tijd waarin antibioticaresistentie wereldwijd toeneemt en de ontwikkeling van nieuwe antibiotica stilvalt, zocht Arne Janssens samen met collega Van-Son Nguyen naar een andere aanpak: de kwetsbaarheden in het buitenste membraan van de gevaarlijkste gramnegatieve bacteriën blootleggen. Deze bacteriën, zoals E. coli, Salmonella of Acinetobacter baumannii, worden als prioritair gezien door de Wereldgezondheidsorganisatie vanwege hun dodelijk potentieel en beperkte behandelopties.

Met behulp van geavanceerde cryo-elektronenmicroscopie ontrafelde Janssens de 3D-structuur van het essentiële membraaneiwit BAM-A, een soort “productiemachine” voor het buitenste bacteriële membraan. Maar het was de ontdekking van een ander, tot dan toe onbegrepen eiwit, SlyB, die een doorbraak betekende. Janssens en zijn team toonden aan dat SlyB fungeert als een “reddingsboei” voor het bacteriemembraan tijdens stress — het eiwit vormt beschermende ringen rond kwetsbare delen van het membraan en voorkomt zo dat het uiteenvalt bij een aanval van het immuunsysteem.

Het potentieel van SlyB reikt verder dan fundamenteel begrip. Uit eerste dierproeven blijkt dat muizen die met SlyB werden geïmmuniseerd, antilichamen ontwikkelden tegen meerdere bacteriële membraaneiwitten. Dit maakt het eiwit een veelbelovende kandidaat voor de ontwikkeling van een breed werkend bacterieel vaccin — iets wat in de huidige medische wereld uiterst zeldzaam is.

 

Stem mee voor de Eos Pipet Publieksprijs

Arne Janssens is één van vijf genomineerden voor de Eos Pipet 2025. Naast een juryprijs wordt ook een publieksprijs toegekend. VUB moedigt iedereen aan om op Arne Janssens te stemmen via onderstaande link:

https://www.eoswetenschap.eu/gezondheid/klein-eiwit-grote-mogelijkheden

Koen Stein

Koen Stein

Perscontact wetenschap & onderzoek

 

 

 

 

Delen

Meest recente verhalen

Website preview
VUB en Ex Ante leren rechtenstudenten kritisch om te gaan met AI
De Vrije Universiteit Brussel (VUB) en de Belgische start-up Ex Ante gaan samenwerken om rechtenstudenten om te vormen tot kritische juridische professionals die klaar zijn voor een van AI doordrongen arbeidsmarkt. Vanaf dit academiejaar krijgen alle rechtenstudenten van de VUB toegang tot de juridische zoekmachine van Ex Ante, die hen toelaat AI-gegenereerde teksten te controleren, corrigeren en verrijken met relevante vonnissen, arresten en wetteksten.
press.vub.ac.be
Website preview
VUB-expertenlijst klimaat
Van 12 tot 16 oktober is het Brussels Climate Week. Naar aanleiding hiervan lijsten we een aantal VUB-experten op die meer duiding kunnen geven rond verschillende klimaatgerelateerde topics. Deze lijst wordt regelmatig aangevuld.
press.vub.ac.be
Nobelprijs voor Francis Halzen bekroont ook jarenlang IceCube-onderzoek aan de VUB
De Brusselse onderzoekers zijn onder meer betrokken bij de zoektocht naar hoogenergetische neutrino's afkomstig van gammaflitsen en actieve sterrenstelsels
press.vub.ac.be

Persberichten in je mailbox

Door op "Inschrijven" te klikken, bevestig ik dat ik het Privacybeleid gelezen heb en ermee akkoord ga.

Over Press - Vrije Universiteit Brussel

volg ons op twitter @VUBrussel


De Vrije Universiteit Brussel is een internationaal georiënteerde universiteit in Brussel, het hart van Europa. Door het afleveren van hoogstaand onderzoek en onderwijs op maat, wil de VUB een actieve en geëngageerde bijdrage leveren tot een betere maatschappij.

De Wereld Heeft Je Nodig

De Vrije Universiteit Brussel neemt haar wetenschappelijke en maatschappelijke verantwoordelijkheid met liefde en daadkracht op. De VUB lanceerde daarom het platform ’De Wereld Heeft Je Nodig’.  Hier worden rond zes P’s ideeën, acties en projecten samengebracht, opgestart en uitgebouwd. De eerste P staat voor People, want daar draait alles om: mensen gelijke kansen geven, welvaart, welzijn, respect. Peace staat voor het bestrijden van klein en groot onrecht in de wereld. Prosperity gaat armoede en ongelijkheid te lijf. Planet staat voor acties rond biodiversiteit, klimaat, luchtkwaliteit, dierenrechten ... Met Partnership zoekt de VUB samenwerkingen om de wereld een betere plaats te maken. De zesde en laatste P is van Poincaré, de Franse filosoof Henri Poincaré aan wie de VUB haar leuze ontleent, dat het denken zich aan niets mag onderwerpen, behalve aan de feiten zelf. De VUB is een 'urban engaged university’, sterk verankerd in Brussel en Europa en werkend volgens de principes vrij onderzoek. www.vub.be/dewereldheeftjenodig

Neem contact op met

Pleinlaan 2 1050 Brussel

02 / 629.21.37

tineke.sonck@vub.be

www.vub.be