VUB studente onderzoekt symboliek van de laatste maaltijd in dodencellen in de Verenigde Staten

VUB Masterstudente Eline van Hagen werpt vanuit een sociaal-culturele benadering licht op het definitieve karakter van een laatste maaltijd op death row.

Van Hagen legt verschillende tegenstrijdigheden vast. Allereerst heeft het aanbieden van een laatste maaltijd aan een persoon die veroordeeld is om te sterven iets heel paradoxaals. Het is de allerlaatste mogelijkheid voor een persoon om te eten en markeert tegelijkertijd de aanstaande executie van die persoon. Het aanbod van een maaltijd naar keuze is een daad van 'barmhartigheid' van de instelling die op het punt staat je leven te nemen en de aanvaarding van dit aanbod onderstreept dit ook.

Verder is het nuttigen van de laatste maaltijd een enorm eenzame daad, in tegenstelling tot de geïnstitutionaliseerde en gedwongen gemeenschappelijkheid van de gevangenis. Maar het betekent ook een kort moment van zeggenschap. Wanneer een laatste maaltijd wordt aangeboden, kunnen de veroordeelden zelf een maaltijd kiezen. Dit staat dan weer haaks op het normaal gezien gedwongen samen nuttigen van maaltijden in de gevangenis, waar elke gevangene hetzelfde voedsel eet, op hetzelfde moment, in dezelfde ruimte, in hetzelfde uniform. Die individuele keuze van voedsel maakt hen weer tot 'echte mensen'.

Het geval Lawrence Brewer vertelt dat die vrije keuze ook zijn grenzen heeft. Lawrence Brewer’s keuzemaaltijd op de dag voor zijn executie in Texas op 21 september 2011 bestond uit: 'twee kipschnitzels, een triple-meat bacon cheeseburger, gebakken okra, een pond barbecue vlees, drie fajitas, een ‘meat lovers’ pizza, een bak ijs en pindakaasfudge met  een topping van gemalen pinda's'. Maar hij at deze maaltijd niet: Dit werd als zo'n provocerende daad beschouwd dat senator John Whitmire aandrong op een verbod op de vrije keuze van de laatste maaltijd. Sindsdien mogen veroordeelde gevangenen in Texas geen speciale maaltijd meer aanvragen.

Van Hagen onderzocht naast de verschillende keuzes die gemaakt worden en de boodschappen die daar soms in verborgen lijken te liggen ook nog het sterk symbolisch karakter van de laatste maaltijd in de christelijke religie en stipt een aantal de overeenkomsten en verschillen aan.  Zowel de veroordeelde gevangenen als Jezus kennen het tijdstip en de plaats van hun dood. Beiden eten ook niet meer met het doel het lichaam te voeden, het voedsel is ontdaan van zijn natuurlijke doel en is louter symbolisch. Maar Christus had wel keuzevrijheid met betrekking tot de maaltijd, de setting en zijn gezelschap. De veroordeelden blijven onderworpen aan de instelling: noch het tijdstip noch de plaats van hun maaltijd is discutabel.

 

Onderzoek van master studente Eline van Hagen, in samenwerking met professor Harry West van de Universiteit van Exeter, winter 2017 en gepresenteerd tijdens de conferentie Food in Prison, september 2018.

 

meer informatie:

elinevanhagen@gmail.com

Delen

Meest recente verhalen

Website preview
VUB en Ex Ante leren rechtenstudenten kritisch om te gaan met AI
De Vrije Universiteit Brussel (VUB) en de Belgische start-up Ex Ante gaan samenwerken om rechtenstudenten om te vormen tot kritische juridische professionals die klaar zijn voor een van AI doordrongen arbeidsmarkt. Vanaf dit academiejaar krijgen alle rechtenstudenten van de VUB toegang tot de juridische zoekmachine van Ex Ante, die hen toelaat AI-gegenereerde teksten te controleren, corrigeren en verrijken met relevante vonnissen, arresten en wetteksten.
press.vub.ac.be
Website preview
VUB-expertenlijst klimaat
Van 12 tot 16 oktober is het Brussels Climate Week. Naar aanleiding hiervan lijsten we een aantal VUB-experten op die meer duiding kunnen geven rond verschillende klimaatgerelateerde topics. Deze lijst wordt regelmatig aangevuld.
press.vub.ac.be
Nobelprijs voor Francis Halzen bekroont ook jarenlang IceCube-onderzoek aan de VUB
De Brusselse onderzoekers zijn onder meer betrokken bij de zoektocht naar hoogenergetische neutrino's afkomstig van gammaflitsen en actieve sterrenstelsels
press.vub.ac.be

Persberichten in je mailbox

Door op "Inschrijven" te klikken, bevestig ik dat ik het Privacybeleid gelezen heb en ermee akkoord ga.

Over Press - Vrije Universiteit Brussel

volg ons op twitter @VUBrussel


De Vrije Universiteit Brussel is een internationaal georiënteerde universiteit in Brussel, het hart van Europa. Door het afleveren van hoogstaand onderzoek en onderwijs op maat, wil de VUB een actieve en geëngageerde bijdrage leveren tot een betere maatschappij.

De Wereld Heeft Je Nodig

De Vrije Universiteit Brussel neemt haar wetenschappelijke en maatschappelijke verantwoordelijkheid met liefde en daadkracht op. De VUB lanceerde daarom het platform ’De Wereld Heeft Je Nodig’.  Hier worden rond zes P’s ideeën, acties en projecten samengebracht, opgestart en uitgebouwd. De eerste P staat voor People, want daar draait alles om: mensen gelijke kansen geven, welvaart, welzijn, respect. Peace staat voor het bestrijden van klein en groot onrecht in de wereld. Prosperity gaat armoede en ongelijkheid te lijf. Planet staat voor acties rond biodiversiteit, klimaat, luchtkwaliteit, dierenrechten ... Met Partnership zoekt de VUB samenwerkingen om de wereld een betere plaats te maken. De zesde en laatste P is van Poincaré, de Franse filosoof Henri Poincaré aan wie de VUB haar leuze ontleent, dat het denken zich aan niets mag onderwerpen, behalve aan de feiten zelf. De VUB is een 'urban engaged university’, sterk verankerd in Brussel en Europa en werkend volgens de principes vrij onderzoek. www.vub.be/dewereldheeftjenodig

Neem contact op met

Pleinlaan 2 1050 Brussel

02 / 629.21.37

tineke.sonck@vub.be

www.vub.be