VUB-onderzoek legt belang van het pekelbad bij de Goudaproductie bloot

VUB-onderzoek legt belang van het pekelbad bij de Goudaproductie bloot

Niet alleen melk, seizoenen of procesomstandigheden, maar ook microbiële dynamiek in de fabriek en bacterieculturen bepalen de smaak van Gouda

Story image

Recent VUB-doctoraatsonderzoek van Hannes Decadt (IMDO, research group Industrial Microbiology and Food Biotechnology) werpt nieuw licht op de rijping van Goudse kaas en toont aan dat bacteriën uit het pekelbad een verrassend en waardevol potentieel hebben in het rijpingsproces van de kaas. Decadt beschrijft hoe een zouttolerante bacterie uit het pekelbad, Tetragenococcus halophilus, voor het eerst bewust werd ingezet bij de productie van Goudse kaas, met opvallende resultaten.

Het doctoraatsonderzoek van Hannes Decadt vertrok vanuit een vraag die ook in de kaasindustrie sterk leeft: waarom smaakt kaas die op ogenschijnlijk dezelfde manier geproduceerd wordt, toch telkens anders? “Stel je voor dat je elke week dezelfde appeltaart maakt, maar telkens een ander resultaat krijgt”, zegt Decadt. “Als je alles altijd net hetzelfde doet, dan zou dat eigenlijk niet moeten kunnen.” In samenwerking met een Europese kaasproducent bracht hij de microbiële en biochemische samenstelling van zowel de kaas als de productieomgeving gedetailleerd in kaart.

Een belangrijk, maar vaak onderschat element in het kaasmaakproces is het pekelbad waarin kazen enkele dagen worden ondergedompeld om te zouten. Die pekelbaden worden zelden volledig ververst en vormen daardoor een complexe microbiële omgeving. Decadt analyseerde de bacteriën in het pekelbad en maakte daarbij een onderscheid tussen ongewenste en potentieel nuttige bacteriën. Eerder onderzoek van zijn hand, gepubliceerd in 2024, toonde aan dat een van de bacteriën, Loigolactobacillus rennini, verantwoordelijk was voor ongewenste barsten en onaangename geuren in kaas door de productie van cadaverine en gasvorming.

Tegelijkertijd identificeerde Hannes Decadt in datzelfde pekelbad ook een andere bacterie: Tetragenococcus halophilus. In tegenstelling tot de ‘slechte’ bacterie bleek die zouttolerante melkzuurbacterie interessante eigenschappen te hebben. “De goede bacteriën uit de pekel zijn nog nooit eerder bestudeerd, en wij hebben die voor het eerst gebruikt om kaas mee te maken”, aldus Decadt. Dat leidde tot een unieke en innovatieve stap: het bewust toevoegen van een bacterie die tot dan toe als een wilde, niet-gecontroleerde bacterie werd beschouwd.

In de nu gepubliceerde studie werd Tetragenococcus halophilus samen met Lacticaseibacillus paracasei ingezet als aanvullende startercultuur bij de productie van Goudse kaas. De resultaten zijn veelbelovend. De kazen waaraan Tetragenococcus halophilus werd toegevoegd, bleken minstens even smakelijk als de controlekazen, maar rijpten sneller. “De kaas met de zouttolerante bacterie Tetragenococcus halophilus is uniek en bleek sneller te rijpen dan dezelfde kaas zonder de extra bacterie”, zegt Decadt. “Een snellere rijping betekent een belangrijk economisch voordeel voor kaasproducenten, zonder dat het ten koste gaat van smaak of kwaliteit.”

Het onderzoek van Decadt toont aan dat variatie in kaas niet alleen te maken heeft met melk, seizoenen of procesomstandigheden, maar ook met de microbiële dynamiek in de fabriek en de gebruikte bacterieculturen. Door beter te begrijpen welke bacteriën aanwezig zijn en welke rol ze spelen, kunnen kaasmakers gerichter sturen op smaak, textuur en rijping. Volgens Decadt opent zijn onderzoek de deur naar een nieuwe manier van denken in de kaasindustrie. “Mijn onderzoek kan andere kaasmakers inspireren: misschien zit het geheim van een superkaas wel diep verscholen in het pekelbad.”

Het onderzoek van Decadt werd recent gepubliceerd in het internationale wetenschappelijke tijdschrift Frontiers in Microbiology onder de titel Application of Lacticaseibacillus paracasei and Tetragenococcus halophilus as adjunct starter cultures in Gouda cheese production.

Meer info:

Hannes Decadt: +32 471 72 05 94

 

 


Frans Steenhoudt
Frans Steenhoudt Perscontact wetenschap en onderzoek

 

WE IR
Over Press - Vrije Universiteit Brussel

volg ons op twitter @VUBrussel


De Vrije Universiteit Brussel is een internationaal georiënteerde universiteit in Brussel, het hart van Europa. Door het afleveren van hoogstaand onderzoek en onderwijs op maat, wil de VUB een actieve en geëngageerde bijdrage leveren tot een betere maatschappij.

De Wereld Heeft Je Nodig

De Vrije Universiteit Brussel neemt haar wetenschappelijke en maatschappelijke verantwoordelijkheid met liefde en daadkracht op. De VUB lanceerde daarom het platform ’De Wereld Heeft Je Nodig’.  Hier worden rond zes P’s ideeën, acties en projecten samengebracht, opgestart en uitgebouwd. De eerste P staat voor People, want daar draait alles om: mensen gelijke kansen geven, welvaart, welzijn, respect. Peace staat voor het bestrijden van klein en groot onrecht in de wereld. Prosperity gaat armoede en ongelijkheid te lijf. Planet staat voor acties rond biodiversiteit, klimaat, luchtkwaliteit, dierenrechten ... Met Partnership zoekt de VUB samenwerkingen om de wereld een betere plaats te maken. De zesde en laatste P is van Poincaré, de Franse filosoof Henri Poincaré aan wie de VUB haar leuze ontleent, dat het denken zich aan niets mag onderwerpen, behalve aan de feiten zelf. De VUB is een 'urban engaged university’, sterk verankerd in Brussel en Europa en werkend volgens de principes vrij onderzoek. www.vub.be/dewereldheeftjenodig

Press - Vrije Universiteit Brussel
Pleinlaan 2
1050 Brussel