Van het MAS naar de VUB: Vechtsport als motor voor maatschappelijke verbinding
ANTWERPEN/BRUSSEL – De vechtsportwereld staat dit voorjaar volop in de schijnwerpers, zowel in de museumzalen als op de universiteitscampus. Terwijl de expo 'Martial Arts' in het MAS in Antwerpen de rijke geschiedenis van vechtsporten belicht, vertaalt de Vrije Universiteit Brussel (VUB) traditie naar de actualiteit. Met een lezing op 22 april en een internationaal symposium op 20 mei, onderzoekt de VUB hoe ondermeer boksen en oosterse krijgskunsten bijdragen aan sociale samenhang en persoonlijke groei in onze samenleving.
Vechtsport is veel meer dan de kamp in de ring; het is een instrument voor maatschappelijke integratie en veerkracht. Prof. dr. Marc Theeboom (VUB), die als expert zijn medewerking verleende aan de Martial Arts-expo in het MAS, ziet een duidelijke beweging: "Vechtsporten worden steeds vaker ingezet in 'aandachtswijken' en bij kwetsbare groepen om sociale vaardigheden te versterken en kansen op de arbeidsmarkt te vergroten. Het is een krachtig middel voor gemeenschapsvorming."
Prof. Theeboom leende niet alleen objecten uit zijn eigen collectie Chinese vechtsporten uit, maar adviseerde ook over de 'Antwerpse touch' van de tentoonstelling. Waar het MAS de verhalen uit het verleden vertelt — van de volgepakte catch-avonden in het Sportpaleis tot de opkomst van lokale clubs — kijkt de VUB naar de toekomst: vechtsport als wetenschappelijk onderbouwd middel voor een hechtere maatschappij.
22 april: Lezing over gender en identiteit in een ‘mannenwereld’
Als aanloop naar het grote symposium organiseert de VUB op woensdag 22 april de lezing 'Doing gender in martial arts'. De lezing snijdt een gevoelig en actueel thema aan: hoe gaan we om met mannelijkheid en vrouwelijkheid in een omgeving die historisch door mannen werd gedomineerd? Dr. Alex Channon van de universiteit van Brighton University onderzoekt hoe de toenemende aanwezigheid van vrouwen traditionele genderrollen uitdaagt en waar de weerstand tegen die verandering vandaan komt. Daarnaast komen complexe thema’s aan bod zoals de representatie van vrouwelijke atleten in de media en de ervaringen van transgender personen binnen de vechtsportcultuur. Het is een diepgaande kijk op hoe sport een spiegel is voor de bredere maatschappelijke verschuivingen rond identiteit, seksualiteit en etniciteit.
20 mei: Internationaal symposium over de kracht van vechtsport
Op 20 mei 2026 volgt het sluitstuk: een grootschalig symposium in samenwerking met ondermeer UNICA (het netwerk van universiteiten uit Europese hoofdsteden). Hier komen wetenschappers, beleidsmakers en sportfederaties samen om de maatschappelijke impact te concretiseren. Het programma op 20 mei focust op drie pijlers:
- Sociale impact: Hoe lokale vechtsportprojecten jongeren helpen bij hun identiteitsontwikkeling.
- Gezondheid en innovatie: Hoe wetenschappelijk onderzoek voor zowel topsport als zorgtrajecten een meerwaarde kan betekenen.
- Beleid: Hoe steden en overheden vechtsport kunnen verankeren in hun sociaal-maatschappelijke agenda.
Praktische Informatie:
- Lezing 'Doing gender in martial arts': 22 april 2026.
- Symposium ‘Martial Arts for Health and Community Wellbeing’: 20 mei 2026.
- Locatie (lezing + symposium): Campus Etterbeek, Pleinlaan 2, 1050 Brussel
- Inschrijvingen en programma: events.vub.be/beyond-the-fight
Contact:
Prof. Dr. Marc Theeboom:
0477/261884
Prof. Dr. Hebe Schaillée:
0475/488766
