Rector VUB deelt klappen uit

Dat Caroline Pauwels, rector van de Vrije Universiteit Brussel, niet bang is om in de ring te treden om haar mening te uiten, is genoegzaam bekend. Maar dinsdagmiddag 11 september trok ze, samen met een handvol andere vrouwen, ook letterlijk de bokshandschoenen aan tijdens een zogenaamde ‘boxing clinic’ voor vrouwen, gegeven door Anne Tjønndal. Anne Tjønndal heeft een doctoraat sociologie op zak en is momenteel ‘visiting research fellow’ aan het VUB-gerelateerde Brussels Centre for Urban Studies, maar was in 2016 ook de nationale bokskampioene van Noorwegen en verlengde in 2017 ei zo na die titel, toen ze nationaal vice-bokskampioene werd.

De boxing clinic die Tjønndal organiseert aan de VUB is een typevoorbeeld van hoe de sociologe - die naast een professionele bokster ook een gediplomeerde olympische coach is - meisjes en jonge vrouwen betrekt bij haar onderzoeksprojecten. Daarin bestudeert ze de in- en exclusieprocessen van meisjes die in een superdiverse urbane context ingeschreven zijn in een boksclub. In een rijke en motiverende context en gebruik makend van medthodes uit de (beeldende) kunsten zoals collage, graffiti, fotografie en digitale filmcreaties, spoort ze jonge, boksende meisjes en vrouwen aan om zichzelf te uiten en als het ware zelfportretten van zichzelf te maken. 

Tijdens haar verblijf aan de VUB wil Tjønndal eveneens het onderzoek stimuleren naar hoofdbeschermers. Tijdens de Olympische Spelen zijn die immers verboden voor mannelijke boksers, maar verplicht voor vrouwelijke boksers. Ook bij trainingen in boksclubs zijn meisjes en vrouwen verplicht hoofdbeschermers te dragen. De vraag is: vanwaar dat onderscheid, en zijn de redenen die door de officiële boksinstanties worden aangedragen voor die ongelijke behandeling van mannen en vrouwen wel wetenschappelijk verantwoord? 

Tijdens haar verblijf in Brussel traint Anne Tjønndal in een boksclub in Molenbeek, waarvan onlangs een documentaire verscheen. Ze verricht eveneens onderzoek in die boksclub. 

 

Anne Tjonndal

Research Fellow

Reinhard Haudenhuyze

Urban Studies, Vrije Universiteit Brussel

Geert Goessaert

Vrije Universiteit Brussel

Delen

Meest recente verhalen

Website preview
Alex Agnew schenkt opnieuw 100.000 euro aan VUB Yamina Krossa Fonds voor kankeronderzoek en verlengt VUB-leerstoel
Comedian Alex Agnew schenkt voor de tweede maal 100.000 euro aan het VUB Yamina Krossa Fonds voor kankeronderzoek. Hiermee verlengt hij zijn VUB-leerstoel en bereikt het fonds de kaap van 1 miljoen euro. De middelen gaan rechtstreeks naar het onderzoek van VUB-professor Damya Laoui naar een vaccin tegen kankerherval en -uitzaaiingen. Alex Agnew kondigt zijn hernieuwde steun aan naar aanleiding van zijn nieuwe show No More Heroes, die op 8, 9 en 10 oktober plaatsvindt in de AFAS Dome.
press.vub.ac.be
Website preview
2.650 VUB-studenten vieren diploma op Grote Markt: drie dagen lang staat Brussel in het teken van afstuderen
Van maandag 5 tot en met woensdag 7 oktober kleurt de Brusselse Grote Markt opnieuw helemaal VUB-blauw: 2.650 VUB-studenten vieren er hun afstuderen, een recordopkomst en een stijging tegenover de 2.500 afgestudeerden van vorig jaar.
press.vub.ac.be
Website preview
VUB-onderzoek pleit voor STEM-beleid op maat van elke school
Veralgemeende maatregelen om de motivatie en interesse van middelbare scholieren voor STEM-richtingen te vergroten, schieten hun doel voorbij
press.vub.ac.be

Persberichten in je mailbox

Door op "Inschrijven" te klikken, bevestig ik dat ik het Privacybeleid gelezen heb en ermee akkoord ga.

Over Press - Vrije Universiteit Brussel

volg ons op twitter @VUBrussel


De Vrije Universiteit Brussel is een internationaal georiënteerde universiteit in Brussel, het hart van Europa. Door het afleveren van hoogstaand onderzoek en onderwijs op maat, wil de VUB een actieve en geëngageerde bijdrage leveren tot een betere maatschappij.

De Wereld Heeft Je Nodig

De Vrije Universiteit Brussel neemt haar wetenschappelijke en maatschappelijke verantwoordelijkheid met liefde en daadkracht op. De VUB lanceerde daarom het platform ’De Wereld Heeft Je Nodig’.  Hier worden rond zes P’s ideeën, acties en projecten samengebracht, opgestart en uitgebouwd. De eerste P staat voor People, want daar draait alles om: mensen gelijke kansen geven, welvaart, welzijn, respect. Peace staat voor het bestrijden van klein en groot onrecht in de wereld. Prosperity gaat armoede en ongelijkheid te lijf. Planet staat voor acties rond biodiversiteit, klimaat, luchtkwaliteit, dierenrechten ... Met Partnership zoekt de VUB samenwerkingen om de wereld een betere plaats te maken. De zesde en laatste P is van Poincaré, de Franse filosoof Henri Poincaré aan wie de VUB haar leuze ontleent, dat het denken zich aan niets mag onderwerpen, behalve aan de feiten zelf. De VUB is een 'urban engaged university’, sterk verankerd in Brussel en Europa en werkend volgens de principes vrij onderzoek. www.vub.be/dewereldheeftjenodig

Neem contact op met

Pleinlaan 2 1050 Brussel

02 / 629.21.37

tineke.sonck@vub.be

www.vub.be