DeepSeek schudt AI-landschap op: VUB-expert over impact op Big Tech en toekomstige AI-modellen
Met DeepSeek dat plots uit het niets opduikt heeft het Chinese technologiebedrijf een nieuwe steen in de AI-vijver gegooid. Dat vindt ook Hans De Canck van FARI, het AI-onderzoeksinstituut van de VUB en de ULB. “De Amerikaanse Bigtech-bedrijven worden voor een stuk in hun hemd gezet en geconfronteerd met de veranderende kracht van AI, ook op hun eigen businessmodellen”, zegt De Canck. “We kunnen ons hierbij de vraag stellen of grote bedrijven wel in staat zijn snel hun “oude” architecturen en gebruikte technologie aan te passen aan de mogelijkheden die AI biedt. Het DeepSeek-verhaal bewijst dat de vernieuwende kracht van AI ook slaat op het domein van AI-software en -hardware toepassingen zelf, en nog maar aan het begin staat. En dat is bij FARI net één van de onderzoeksdomeinen.”
“Eigenlijk is de doorbraak van DeepSeek een opsteker voor zowel de Europese AI-technologiebedrijven als voor de AI-onderzoeksgemeenschap”, zegt De Canck. “Het ChatGPT-model zoals we dat nu twee, drie jaar kennen, lijkt opeens verouderd. De eigenlijke wedloop in de AI-branche is nu: hoe maken duurzame AI-toepassingen en -bedrijven die snel kunnen schakelen? We stappen daarmee weg van de big data-wedloop van de tech-giganten en slaan de weg in om even performante of zelfs nog straffere modellen te maken die draaien op minder data en een andere hardware-architectuur. Er waren zogenaamd miljarden en miljarden dollars nodig om steeds zwaardere rekenkracht en data centers te ontwikkelen voor de beursgenoteerde bigtech spelers. Dit mantra is nu doorbroken. Voortdurend onderzoek naar nieuwe AI-technieken en modellen stelt die aanpak zelf in vraag. Dat is niet nieuw: het is eigen aan AI onderzoek zelf en net een van de sterktes van onze VUB AI onderzoekers. Het zal ook AI zijn dat ons helpt om nieuwe modellen te bouwen die het even goed of beter zullen doen met minder data, minder rekenkracht en minder stroom. Ook bij FARI in Brussel werken we aan onderzoek dat vernieuwende AI-modellen in een maatschappelijke context plaatst.”
Zal de komst van DeepSeek iets veranderen aan de manier waarop er bij FARI gewerkt wordt en zal dat het academische onderzoek rond AI in een stroomversnelling brengen? “Dat laatste denk ik niet, of het moest zijn dat het onderzoekers nog meer stimuleert om in de context van OpenScience nog meer kennis te delen”, zegt De Canck. “Het helpt dat DeepSeek open source technologie is en dat ieder onderzoek met die modellen via een eigen weg aan de slag kan, mits in acht neming van de privacy problematiek uiteraard. Maar er zal wel een economische en maatschappelijke impact zijn. Het Deepseek-verhaal opent mogelijkheden om goedkopere en dus toegankelijkere AI-oplossingen te ontwikkelen daar waar budgetten minder groot zijn, zoals in de publieke en de non for profit sectoren. Indien organisaties dat wensen kunnen we in Brussel, in de context van EDIH sustain.brussels, ook samen met hen de Deepseek-modellen testen in een gecontroleerde omgeving en met een afgelijnde dataset om precies te achterhalen hoe ze werken en hoe we er ons voordeel kunnen mee doen.”
Meer info:
Hans De Canck, FARI: +32 478 41 85 16
De VUB-expertenlijst over AI is hier terug te vinden: https://press.vub.ac.be/vub-expertenlijst-artificiele-intelligentie