WE, LW, IR, ES, LK, RC, GF, PE

De VUB wil met de Doctoral Derby wetenschap tot bij het brede publiek brengen

 

De laureaten zijn bekend van de Doctoral Derby, de jaarlijkse wedstrijd waarbij VUB-onderzoekers hun docotraat zo goed mogelijk bij het publiek moeten pitchen. De juryprijs voor de beste pitch ging naar Hannelore Geeraert: voor de presentatie van haar doctoraat Bioplastics: stretching towards sustainability. Dora Chigoho kreeg de publieksprijs voor het betoog over Using alpacas’ antibodies to fight cancer: let’s keep it kidney-friendly. Jara Salueña ten slotte kreeg de juryprijs voor beste geschreven onderzoekssamenvatting. Haar doctoraat kreeg als titel: Fungi to grow the future.

Het principe van de Doctoral Derby is simpel: tijdens de presentatiewedstrijd leggen de deelnemende wetenschappers hun onderzoek op een eenvoudige en doeltreffende manier uit aan een breed publiek. Wie dat het beste kan, wint de Derby en ontvangt een onderzoeksbudget van € 500.

De finale van de Doctoral Derby is het hoogtepunt van drie maanden intensieve voorbereiding. In een opleidingstraject leren de deelnemende doctoraats- en postdoctoraatsonderzoekers van de VUB om hun onderzoek op een doeltreffende manier voor te stellen. Ze schrijven ook een overtuigende samenvatting. Gedurende het traject krijgen ze training op maat.

De drie laureaten komen uit een groep van bijna 30 deelnemers, waarvan er negen tot in de finale geraakten. Alle negen finalisten kregen de kans om een professionele onderzoeksvideo te maken.

"Deelnemen aan de Doctoral Derby was een zeer intense maar opwindende ervaring”, getuigt Hannelore Geeraert. “Het was niet alleen een kans om mijn wetenschaps-communicatievaardigheden te verbeteren, maar ook een fantastische manier om in contact te komen met en te leren van de verschillende perspectieven van collega-onderzoekers. Ik ben erg gepassioneerd door alle vormen van wetenschapscommunicatie, daarom voelt het winnen van de prijs ongelooflijk belonend. Het is een bevestiging van het harde werk en de passie die ik in mijn onderzoek heb geïnvesteerd."

Voor Dora Chigoho was haar deelname naar haar zeggen een eye-opening-ervaring. “Ik kon mijn vaardigheden qua wetenschapscommunicatie aanscherpen en in contact komen met een breder publiek. Het uitzonderlijke talent van alle kandidaten was inspirerend en ik ben dankbaar voor de begeleiding en ondersteuning van het Doctoral Training program. De publieksprijs ontvangen was een bijzonder moment en ik ben het publiek dankbaar voor hun erkenning en aanmoediging."

‘Initiatieven als de Doctoral Derby helpen onze onderzoekers om zich bewust te worden van het belang van doeltreffende wetenschapscommunicatie.’ zegt VUB-rector Jan Danckaert. ‘Door te communiceren over hun wetenschappelijke bevindingen bij een zo breed mogelijke laag van de bevolking, voeden ze het maatschappelijk debat rond hedendaagse uitdagingen met argumenten die gestoeld zijn op feiten. Science is not just another opinion. In een wereld in transitie en crisis, waar veel desinformatie circuleert en wetenschap steeds meer in vraag wordt gesteld, is het als universiteit belangrijk om het vertrouwen van de bevolking in de wetenschap te bevorderen.”

Door wetenschapscommunicatie te stimuleren bij haar onderzoekers, wil de VUB als Urban Engaged University bijdragen tot een genuanceerd publiek debat over hedendaagse maatschappelijke uitdagingen.

Meer info:

Sven De Boeck: sven.de.boeck@vub.be, +32 474 33 87 88

 

 


Frans Steenhoudt

Frans Steenhoudt

Perscontact wetenschap en onderzoek

 

Delen

Meest recente verhalen

Website preview
PERSUITNODIGING: Symposium over ouderschap en politieke mandaten: hoe maken we politiek combineerbaar met ouderschap?
Op maandag 11 mei organiseert The Brussels Institute for Advanced Studies (BrIAS – VUB & ULB) samen met de Nederlandstalige Vrouwenraad en ZIJkant een studiedag over wat er nodig is in onze parlementen en politieke instellingen om ouderschap te combineren met een politiek mandaat.
press.vub.ac.be
Website preview
Persuitnodiging: 13e editie symposium Medische Wereld in samenwerking met VUB en UZ Brussel
Zaterdag 9 mei 2026 – Start om 9u30 - Faculteit Geneeskunde en Farmacie VUB , Laarbeeklaan 103, 1090 Jette
press.vub.ac.be
Website preview
VUB-onderzoek: draagt biodivers water bij aan het welzijn van de stadsmens?
Uit een bevraging over mogelijke risico’s, geassocieerd met vijvers, blijkt dat er een groot draagvlak is bij mensen voor het aanleggen van nieuwe en het beheren van bestaande vijvers. Stedelijke vijvers zijn veel meer dan kleine waterpartijen tussen gebouwen en wegen. Ze vormen waardevolle stukken natuur in de stad, temperen hitte en bieden ruimte voor planten en dieren. Toch weten we nog opvallend weinig over hun ecologische waarde en over de rol die ze spelen voor het welzijn van stadsbewoners. In het kader van haar doctoraatsonderzoek bestudeert Ellen Van den Bossche (VUB, onderzoeksgroep bDIV, departement Biologie) hoe biodiversiteit en levenskwaliteit samenkomen in stedelijke vijvers in Brussel en Antwerpen.
press.vub.ac.be

Persberichten in je mailbox

Door op "Inschrijven" te klikken, bevestig ik dat ik het Privacybeleid gelezen heb en ermee akkoord ga.

Over Press - Vrije Universiteit Brussel

volg ons op twitter @VUBrussel


De Vrije Universiteit Brussel is een internationaal georiënteerde universiteit in Brussel, het hart van Europa. Door het afleveren van hoogstaand onderzoek en onderwijs op maat, wil de VUB een actieve en geëngageerde bijdrage leveren tot een betere maatschappij.

De Wereld Heeft Je Nodig

De Vrije Universiteit Brussel neemt haar wetenschappelijke en maatschappelijke verantwoordelijkheid met liefde en daadkracht op. De VUB lanceerde daarom het platform ’De Wereld Heeft Je Nodig’.  Hier worden rond zes P’s ideeën, acties en projecten samengebracht, opgestart en uitgebouwd. De eerste P staat voor People, want daar draait alles om: mensen gelijke kansen geven, welvaart, welzijn, respect. Peace staat voor het bestrijden van klein en groot onrecht in de wereld. Prosperity gaat armoede en ongelijkheid te lijf. Planet staat voor acties rond biodiversiteit, klimaat, luchtkwaliteit, dierenrechten ... Met Partnership zoekt de VUB samenwerkingen om de wereld een betere plaats te maken. De zesde en laatste P is van Poincaré, de Franse filosoof Henri Poincaré aan wie de VUB haar leuze ontleent, dat het denken zich aan niets mag onderwerpen, behalve aan de feiten zelf. De VUB is een 'urban engaged university’, sterk verankerd in Brussel en Europa en werkend volgens de principes vrij onderzoek. www.vub.be/dewereldheeftjenodig

Neem contact op met

Pleinlaan 2 1050 Brussel

02 / 629.21.37

tineke.sonck@vub.be

www.vub.be