VUB-prof: “Belgische bedrijven maken zich zorgen over de Europese AI-Act”

De AI-wereldtop in Parijs zit erop. Wetenschappers en bedrijfsleiders in Europa vragen zich af hoe het nu verder moet. Op 1 augustus 2024 trad immers de Europese AI-Act in werking, met strenge richtlijnen over het gebruik van artificiële intelligentie door bedrijven en overheden. In de eindverklaring van de top viel op dat de strenge regels in die AI-Act op vele vlakken gerelativeerd werden. Vooral de Amerikanen willen niet weten van strenge regels voor het gebruik van AI. “Het is nu afwachten hoe die Act in Europese wetgeving wordt gegoten”, zegt VUB-professor en hoofd van het AI-Lab ​ en academisch directeur van FARI (het AI-instituut van VUB-ULB), die de top bijwoonde.

“Het zijn vooral bedrijven die zich zorgen maken”, zegt Nowé. “Ze willen graag weten welke extra taken en regels de overheid zal opleggen bij de ontwikkeling van AI-toepassingen en wat dat allemaal zal kosten. Ze moeten immers concurreren met tech-giganten uit de VS en China die geen hinder ondervinden van die strengere regels en wetten, zolang ze niet op de Europese markt opereren.”

De AI-Act deelt de toepassingen van artificiële intelligentie in verschillende risiconiveaus op, gaande van toepassingen met onacceptabele risico’s tot en met toepassingen met een laag risico. Bij die eersten gaat het onder andere over het gebruik van sociale scoring, manipulatieve technieken en het gebruik van slimme camera’s met uitzondering van bepaalde veiligheidsituaties. Zo mogen AI-systemen geen kwetsbare groepen manipuleren of hen schade berokkenen.

Voor toepassingen met een hoog risico gelden eveneens strenge regels. AI-toepassingen in bijvoorbeeld de gezondheidszorg kunnen immers verstrekkende gevolgen hebben en zijn gebonden aan strikte privacy-wetgeving. Ontwikkelaars van datasystemen moeten kunnen aantonen dat hun systemen aan een aantal eisen voldoen inzake datakwaliteit, transparantie en veiligheid.

Bij toepassingen met een middelmatige risico’s, zoals de ontwikkeling van chatbots en generatieve AI-modellen, moet de gebruiker weten wanneer hij met AI-gegenereerde inhoud te maken krijgt. Voor toepassingen met een minimaal risico legt de AI-act geen ​ regels op. Hierbij is het ook belangrijk te noteren dat AI uiteraard niet boven de wet staat.

“De meeste bedrijven die met AI bezig zijn, zijn op zich niet tegen de principes van de AI-Act”, zegt Nowé. “Maar ze vrezen een concurrentieel nadeel omdat de wetten die in het kielzog van de Act zullen volgen hen extra taken zullen opleggen om aan te tonen dat ze daadwerkelijk aan de regelgeving voldoen. De bezorgdheid is dat de implementatie van de AI act werkbaar moet blijven. Bovendien zorgt het feit dat wetgevers niet altijd de finesse begrijpen van waar AI precies over gaat voor spanning.”

Europa nuanceert de heisa rond de AI-Act. De wetgeving wordt in fasen geïmplementeerd en moet volledig in werking zijn in 2027. Die stapsgewijze implementatie moet bedrijven en toezichthouders voldoende tijd te geven om zich aan te passen aan de nieuwe regelgeving.

Meer info:

Ann Nowé: +32 474 94 67 34, ann.nowé@vub.be

 

 


Frans Steenhoudt

Frans Steenhoudt

Perscontact wetenschap en onderzoek

 

Delen

Meest recente verhalen

VUB-spiegels moeten de Einsteintelescoop uiterst precies maken
De meetapparatuur zal verschillen kunnen meten van 10⁻¹⁸ meter en nog beter, afmetingen op atomaire schaal
press.vub.ac.be
Website preview
VUB bouwt mee aan Einstein-technologie en opent expo over de geheimen van het heelal
Brussel, 20 april 2026 - Binnenkort krijgt Europa een bijzondere primeur: de Einsteintelescoop (ET), een geavanceerd observatorium om zwaartekrachtgolven te detecteren, wordt diep onder de grond gebouwd. Waar dat zal gebeuren, wordt eind 2026 beslist. België, Nederland en Duitsland werken samen aan de kandidatuur van de Euregio Maas-Rijn, terwijl het voorbereidende onderzoek op volle toeren draait. Bedrijven en universiteiten bouwen vandaag al aan de technologie van morgen en ook wetenschappers van de Vrije Universiteit Brussel spelen daarin een belangrijke rol. Een uitgebreide VUB-expertenlijst vindt u hier.
press.vub.ac.be
Website preview
VUB-expertenlijst Einsteintelescoop
Brussel, 20 april 2026 - De Einsteintelescoop (ET) wordt een nieuwe generatie zwaartekrachtgolfdetector die mysteries van het donkere heelal zal ontrafelen. Dit grootschalige project - vergelijkbaar met CERN – wordt mogelijks binnenkort gebouwd aan het drielandenpunt van België, Nederland en Duitsland. Wetenschappers zijn op dit moment bezig met de voorbereidingen ervan. Ook VUB-wetenschappers doen mee. Naar aanleiding hiervan opent de VUB vandaag de expo rond ET in het Braemgebouw en stelden we een expertenlijst samen van VUB-onderzoekers die de pers graag te woord staan over dit thema.
press.vub.ac.be

Persberichten in je mailbox

Door op "Inschrijven" te klikken, bevestig ik dat ik het Privacybeleid gelezen heb en ermee akkoord ga.

Over Press - Vrije Universiteit Brussel

volg ons op twitter @VUBrussel


De Vrije Universiteit Brussel is een internationaal georiënteerde universiteit in Brussel, het hart van Europa. Door het afleveren van hoogstaand onderzoek en onderwijs op maat, wil de VUB een actieve en geëngageerde bijdrage leveren tot een betere maatschappij.

De Wereld Heeft Je Nodig

De Vrije Universiteit Brussel neemt haar wetenschappelijke en maatschappelijke verantwoordelijkheid met liefde en daadkracht op. De VUB lanceerde daarom het platform ’De Wereld Heeft Je Nodig’.  Hier worden rond zes P’s ideeën, acties en projecten samengebracht, opgestart en uitgebouwd. De eerste P staat voor People, want daar draait alles om: mensen gelijke kansen geven, welvaart, welzijn, respect. Peace staat voor het bestrijden van klein en groot onrecht in de wereld. Prosperity gaat armoede en ongelijkheid te lijf. Planet staat voor acties rond biodiversiteit, klimaat, luchtkwaliteit, dierenrechten ... Met Partnership zoekt de VUB samenwerkingen om de wereld een betere plaats te maken. De zesde en laatste P is van Poincaré, de Franse filosoof Henri Poincaré aan wie de VUB haar leuze ontleent, dat het denken zich aan niets mag onderwerpen, behalve aan de feiten zelf. De VUB is een 'urban engaged university’, sterk verankerd in Brussel en Europa en werkend volgens de principes vrij onderzoek. www.vub.be/dewereldheeftjenodig

Neem contact op met

Pleinlaan 2 1050 Brussel

02 / 629.21.37

tineke.sonck@vub.be

www.vub.be