VUB-studie: voor veel studenten is werken een harde noodzaak

Studentenjob is voor studenten steeds meer een belangrijk deel van het studietraject

Nieuw VUB-onderzoek wijst uit dat een substantieel deel van de unicvesiteits- en hogeschoolstudenten vandaag op de een of andere manier werken als jobstudent, zowel in hun vakanties als tijdens het academiejaar. Werken tijdens het academiejaar is bijna even vanzelfsprekend geworden als de klassieke vakantiejob. De onderzoekers, waaronder VUB-socioloog Karen Van Aerden (Onderzoeksgroep BRISPO), waarschuwen dat studentenarbeid voor een substantiële groep studenten steeds meer een financiële noodzaak wordt, met gevolgen voor studiesucces, welzijn en gelijke onderwijskansen.

Volgens de studie (voor de duidelijkheid: de groep studenten was niet wetenschappelijk representatief, maar geeft wel een correcte tendens aan) werkte 87 procent van de studenten tijdens de voorbije zomervakantie en gaven ook 83 procent van de studenten aan ook tijdens het academiejaar te werken. Volgens de bevraging presteren studenten gemiddeld 31 werkdagen tijdens de zomer en werken tijdens het academiejaar gemiddeld 16,6 uur per week. De helft van de studenten geeft bovendien aan meer te willen werken sinds de federale regering het aantal toegelaten uren studentenarbeid verhoogde van 475 naar 650 uur per jaar.

“Studentenarbeid is geen randfenomeen meer”, zegt VUB-socioloog Karen Van Aerden. “Voor veel studenten is werken nu een structureel onderdeel van hun opleidingstraject. Dat is niet noodzakelijk problematisch, tenzij werken een financiële noodzaak wordt en ten koste gaat van studeren.”

Uit het onderzoek blijkt dat 42 procent van de studenten werkt om zichzelf of hun familie financieel te ondersteunen. Voor 29 procent is het betalen van de studiekosten een belangrijke reden om een studentenjob uit te oefenen. Tegelijk zegt 86 procent te werken om vrijetijdsuitgaven te financieren en 82 procent om geld opzij te zetten voor later.

De financiële druk is niet gelijk verdeeld: studenten uit gezinnen met een lagere sociaal-economische achtergrond, studenten met een migratieachtergrond en studenten die zelfstandig wonen, geven aanzienlijk vaker aan dat ze werken om hun studies te bekostigen of hun gezin financieel te ondersteunen.

Die financiële nood vertaalt zich rechtstreeks naar de aula. Eén op de drie studenten zegt geregeld lessen of andere contactmomenten te missen door het werk. Voor 14 procent gebeurt dat zelfs vaak. 17 procent van de respondenten zegt regelmatig lessen uitgesteld online te bekijken omdat een studentenjob niet te combineren valt met fysieke aanwezigheid op de campus. Zestien procent van de werkende studenten ervaart moeilijkheden om werk en studie te combineren.

“Studenten die werken uit financiële noodzaak lopen het grootste risico op een studie-werkconflict”, zegt Van Aerden. “Zij moeten werken om hun studies te kunnen betalen, maar dreigen net daardoor studievertraging op te lopen. Zo ontstaat een vicieuze cirkel waarin ongelijkheid zichzelf versterkt.”

Opvallend is dat slechts 9 procent van de studenten vindt dat een studentenjob een positieve invloed heeft op de studieresultaten. Daartegenover staat 43 procent die het oneens is met die stelling.

De studie werpt ook voor het eerst een gedetailleerd licht op de kwaliteit van studentenjobs. Twee sectoren domineren: 40 procent van de studenten werkt in de horeca en 27 procent in de detailhandel. Bijna twee derde van alle studentenjobs betreft verkoops- en dienstverlenende functies. Voor die banen moeten studenten dikwijls akkoord zijn met het kloppen van onregelmatige uren. Zes op de tien studenten werken regelmatig tussen 17 en 19 uur, 42 procent tussen 19 en 22 uur. Bijna twee derde werkt vaak op zaterdag en 45 procent op zon- en feestdagen.

Daarnaast voelt een aanzienlijke groep studenten zich kwetsbaar op de werkvloer. Bijna één op de drie durft geen betere arbeidsvoorwaarden te vragen. Meer dan één op de vijf vreest ontslagen te worden wanneer hij of zij niet onmiddellijk doet wat gevraagd wordt. Ook grensoverschrijdend gedrag blijkt geen uitzondering. Dertien procent van de studenten rapporteert verbaal geweld, 11 procent ongewenste seksuele aandacht en 17 procent kreeg te maken met stereotypen of vooroordelen tijdens het werk. Studenten die werken om hun studies te betalen en dus afhankelijk zijn van dat werk rapporteren die problemen aanzienlijk vaker.

Hoewel studentenarbeid dikwijls wordt voorgesteld als een opstap naar de arbeidsmarkt, blijkt die link eerder beperkt. Slechts een kwart van de studenten zegt kennis of vaardigheden uit de opleiding daadwerkelijk te gebruiken in de studentenjob. Drie op de vier vinden dat hun studie weinig relevant is voor wat ze op het werk doen. Wel geeft vier op de vijf studenten aan nieuwe vaardigheden te leren via hun job.

De onderzoekers zien daarin een belangrijke maatschappelijke uitdaging. “We stimuleren studenten almaar meer om een job te nemen, maar verwachten tegelijk dat ze hun studie zonder vertraging afronden”, zegt Van Aerden. “Dat is een paradox die vooral studenten uit financieel kwetsbare gezinnen treft. Als we gelijke kansen ernstig nemen, moeten we ervoor zorgen dat studeren opnieuw de hoofdactiviteit kan zijn en werken een keuze blijft, geen noodzaak.”

De studie werd uitgevoerd door het Brussels Institute for Social and Population Studies (BRISPO) van de Vrije Universiteit Brussel bij een niet representaieve groep van 3.433 studenten uit het Belgische hoger onderwijs.

Meer info:

Professor Karen Van Aerden: +32 497 69 93 70

Student Work in Belgium: results from the 1st wave of a quantitative survey

 


Frans Steenhoudt

Frans Steenhoudt

Perscontact wetenschap en onderzoek

 

Delen

Meest recente verhalen

Website preview
Start SAMPO-project ter ondersteuning mentale gezondheid van jongeren in Europa
VUB-professor Imke Baetens coördineert project dat app ontwikkelt en test om mentale gezondheid te versterken en zelfbeschadiging te voorkomen bij ruim 12.000 jongeren
press.vub.ac.be
Website preview
Een nieuwe kijk op het levenseinde van ouderen ERC-lezing door professor Lara Pivodic: “Have we lost track of time?”
De Vrije Universiteit Brussel nodigt uit voor de ERC-inaugurele lezing van professor Lara Pivodic, hoogleraar Veroudering en Levenseinde aan de VUB en UGent. In haar lezing stelt zij een fundamentele vraag: hoe kijken we vandaag naar het levenseinde van ouderen en missen we daarbij de complexiteit en diversiteit van die laatste levensfase?
press.vub.ac.be
Website preview
VUB zet welzijn centraal met nieuw Employee Assistance Programme voor medewerkers
Brussel, 29 mei 2026 - De Vrije Universiteit Brussel (VUB) lanceert een nieuw Employee Assistance Programme (EAP) voor haar medewerkers. Met het initiatief wil de universiteit welzijn nog sterker verankeren binnen haar organisatiecultuur. Het programma biedt medewerkers gratis, vertrouwelijke en laagdrempelige ondersteuning bij zowel professionele als persoonlijke uitdagingen. De meest opvallende nieuwigheid is dat medewerkers van de VUB 24 uur op 24 en zeven dagen op zeven terecht kunnen bij een externe partner voor psychologische begeleiding, praktische ondersteuning en crisishulp. Het aanbod is volledig vertrouwelijk en wordt door de universiteit gefinancierd.
press.vub.ac.be

Persberichten in je mailbox

Door op "Inschrijven" te klikken, bevestig ik dat ik het Privacybeleid gelezen heb en ermee akkoord ga.

Over Press - Vrije Universiteit Brussel

volg ons op twitter @VUBrussel


De Vrije Universiteit Brussel is een internationaal georiënteerde universiteit in Brussel, het hart van Europa. Door het afleveren van hoogstaand onderzoek en onderwijs op maat, wil de VUB een actieve en geëngageerde bijdrage leveren tot een betere maatschappij.

De Wereld Heeft Je Nodig

De Vrije Universiteit Brussel neemt haar wetenschappelijke en maatschappelijke verantwoordelijkheid met liefde en daadkracht op. De VUB lanceerde daarom het platform ’De Wereld Heeft Je Nodig’.  Hier worden rond zes P’s ideeën, acties en projecten samengebracht, opgestart en uitgebouwd. De eerste P staat voor People, want daar draait alles om: mensen gelijke kansen geven, welvaart, welzijn, respect. Peace staat voor het bestrijden van klein en groot onrecht in de wereld. Prosperity gaat armoede en ongelijkheid te lijf. Planet staat voor acties rond biodiversiteit, klimaat, luchtkwaliteit, dierenrechten ... Met Partnership zoekt de VUB samenwerkingen om de wereld een betere plaats te maken. De zesde en laatste P is van Poincaré, de Franse filosoof Henri Poincaré aan wie de VUB haar leuze ontleent, dat het denken zich aan niets mag onderwerpen, behalve aan de feiten zelf. De VUB is een 'urban engaged university’, sterk verankerd in Brussel en Europa en werkend volgens de principes vrij onderzoek. www.vub.be/dewereldheeftjenodig

Neem contact op met

Pleinlaan 2 1050 Brussel

02 / 629.21.37

tineke.sonck@vub.be

www.vub.be